Silniki liniowe

BUDOWA I ZASTOSOWANIE:

   Urządzenia te, to w istocie serwosiłowniki elektryczne, przeznaczone do liniowego napędzania w sposób bezpośredni, elementów maszyn i linii technologicznych, tam gdzie wymagane są duże prędkości ruchu, dynamika, precyzja oraz częsta lub dynamiczna rekonfiguracja trajektorii ruchu (on-line). W takich sytuacjach silnik liniowy jest doskonałą alternatywą dla siłowników pneumatycznych czy napędów elektrycznych z przekładnią śrubową lub paskiem napędowym. Silnik cechuje się dużą niezawodnością i niewielkim zużyciem podczas eksploatacji. Nie wymaga specjalnego smarowania, a zaangażowanie służb utrzymania ruchu jest zdecydowanie mniejsze w porównaniu do innych rodzajów napędu liniowego. Brak konieczności podłączenia sprężonego powietrza sprawia, że znacznie łatwiej utrzymać reżim czystości w pomieszczeniach typu „cleanroom”.

   Silnik składa się z dwóch zasadniczych elementów: stojana z uzwojeniami, przyłączami elektrycznymi i czujnikiem położenia oraz suwliwego wałka wypełnionego magnesami trwałymi, który współpracuje koncentrycznie ze stojanem. Obciążenie robocze może być przyłączone do ruchomego wałka (stojan jest przymocowany trwale do maszyny) lub do stojana (wałek jest nieruchomy, a porusza się stojan). 

  W silniku jest zabudowany bezdotykowy enkoder liniowy, który dostarcza sygnał sprzężenia zwrotnego dla układów sterujących w standardzie sin/cos 1Vpp oraz zabezpieczenie termiczne, chroniące przed przegrzaniem.

  Do zasilania i sterowania silnikiem wymagany jest odpowiednio skonfigurowany do współpracy serwowzmacniacz, który akceptuje sygnał sprzężenia zwrotnego i zapewnia osiąganie parametrów wymaganych przez silnik. Serwowzmacniacz może pochodzić od dowolnego producenta, jeśli tylko odpowiada wymaganiom silnika.

PRZYKŁADOWE ZASTOSOWANIA:

  • maszyny pakujące,
  • maszyny dozujące i odmierzające,
  • systemy „pick & place”,
  • montaż automatyczny,
  • podajniki i manipulatory,

Animacja przedstawiająca wizualizację działania silnika liniowego: (np. układ dwóch silników tnących lazanię na konkretne odcinki)

A tu rzeczywisty ruch odwzorowujący cięcie lazanii (poruszającą się wstęgę lazanii oraz samo ostrze tnące trzeba sobie wyobrazić)

Na filmie widać zespół dwóch silników liniowych wykonujących ruch ostrza poruszającego się wraz z ciętym na porcje materiałem, a po przecięciu następuje delikatne szarpnięcie dodatkowo odsuwające ucięty kawałek. Na przykład może to być porcjowanie wstęgi lazanii lub twarogu na linii technologicznej. Czujnik zegarowy widoczny na filmie nie bierze udziału w tym procesie, a jest wyposażeniem stanowiska demonstracyjnego do pokazania precyzji pozycjonowania, co można zobaczyć na następnym filmie.

 

Z kolei poniższy film przedstawia dokładność, powtarzalność jak i dynamikę silników liniowych.

Najpierw następuje delikatne i precyzyjne dotknięcie czujnika, a potem dwa cykle trzech szybkich i dynamicznych ruchów. Czujnik zegarowy widoczny na filmie ma rozdzielczość 10 mikronów na działkę.

 

 

Silniki mogą być wykonywane w różnych wersjach, szczegóły poszczególnych modeli są poniżej: